E-shop Alza.cz má v nabídce tisíce dětských knih. Největší zájem je o ty pro nejmenší

Od roku 1967 připadá právě na 2. duben, tedy den výročí narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Největší český e-shop Alza.cz má dětské publikace ve své nabídce od roku 2017.

Alza.cz prodává na svém webu dětské knihy už sedmým rokem. Již předtím měla v nabídce e-knihy a audioknihy ihned ke stažení. Se všemi formáty knížek pokračuje na e-shopu i nadále. 

„Tištěných knih za ta léta už máme opravdu hodně, aktuálně jich nabízíme celkem téměř 65 tisíc, což je opravdu bohatý výběr. Dětské knihy z toho tvoří 25 %,“ říká divizní ředitel Alzy Martin Hadraba.

Největší zájem mezi zákazníky je o knížky pro nejmenší děti, jedná se hlavně o zvukové knihy nebo ty s kontrastními obrázky pro miminka. „Hodně se prodává konkrétně kniha Rok v lese, Najdi mě: Úžasná zvířata nebo Kontrastní zvířátka. Takovou naší stálicí je také Harry Potter, respektive box se všemi sedmi knihami o oblíbeném kouzelníkovi,“ říká PR manažerka Alzy Eliška Čeřovská. 

Alza zákazníkům nabízí kompletní nabídku českých knižních děl. „Jelikož český knižní trh bychom měli mít pokrytý téměř kompletně, soustředíme se aktuálně hlavně na rozšíření cizojazyčné literatury,“ vysvětluje Martin Hadraba.

Co na webu největšího českého e-shopu ale rozhodně bude postupně přibývat, to jsou ukázky jednotlivých děl určených pro děti. „Zrovna u dětských knih je to hodně důležité. Rodiče převážně malých dětí musí mít možnost prohlédnout si, co jim vlastně kupují, jaký to na ně bude mít vliv a mohli se tak jednodušeji rozhodnout o koupi,“ dodává Eliška Čeřovská. 

Zákazníci na Alze za rok průměrně zakoupí dvě knihy a v průměru za ně utratí 595 Kč. V jednodušším rozhodování o nákupu dalších knižních titulů na Alza.cz by mohly pomoci i ceny, které Alza plošně snížila u všech nabízených, nejen dětských, knih. 

„Sazba DPH u knih klesla od prvního ledna 2024 z 10 % na nulu. V Alze si zakládáme na férovém přístupu, a proto jsme se v reakci na tuto změnu rozhodli pro naše zákazníky plošně snížit ceny všech knih, které máme v nabídce. Ke zlevnění jsme přistoupili i přesto, že nákupní ceny u celé řady knih vzrostly. Věříme, že nakladatelé a distributoři přehodnotí svůj postoj k této situaci. Snížená sazba DPH by přitom naopak mohla prodeje knih posílit,“ říká Eliška Čeřovská a dodává, že Alza chce podporovat čtenáře a věří, že tato změna přinese výhody nejen jim, ale i celému knižnímu průmyslu.