Změna stravovacích návyků zlepšuje kvalitu života

Při změně stravovacích návyků jde o to, abychom nové stravovací návyky, přijali za své.

Něco takového se může podařit pouze v případě, že se při těchto změnách budeme cítit dobře.

V opačném případě je lákadlo sladkých a tučných jídel opět zpět. Jestliže chceme kromě změny starvovacích návyků, udělat něco pro své tělo, měli bychom se řídit následující strategií:

  • Buďte rozumní a poslouchejte své tělo a své pocity – pokud chceme být striktně důslední, může se nám stát, že budeme podráždění a vnitřně „vykolejení“. Měli bychom vždy vzít v úvahu náš fyzický výdej a doplnit deficit vitamínů a minerálů, jen tak se můžeme vyhnout náhlým „nájezdům“ do ledničky.
  • Naučte se správně jíst – to znamená, že bychom měli vynechat kalorické bomby a kompenzovat je chutnými a zdravými pokrmy. Rozhodně bychom se měli vyhnout stánkům s rychlým občerstvením a bezmyšlenkovému pojídání potravin z pochodu.
  • Za žádných okolností se netrapte hladem.
  • Stanovte si reálné cíle – pokud se chceme cítit lépe a výkonněji musíme umět odhadnout své možnosti a sladit je především je sladit s našim zdravím.
  • Nikdy neodcházejte z domova a na nákupy hladoví – především ráno může představovat cukrárna nebo pekárna velké pokušení. Také bychom měli mít při sobě láhev s pitím.

Rozhýbejte své tělo

Proces snižování tělesné hmotnosti bychom měli rozhodně povzbudit pomocí tělesné aktivity. Není potřeba být vrcholovým sportovcem a hltat kilometry, postačí pravidelná svižná procházka na čerstvém vzduchu. Díky pohybu rozhýbeme svůj metabolismus a také si zlepšíme náladu. Pravidelná tělesná aktivita je základním předpokladem pro správné fungování veškerých tělesných procesů.

Díky pravidelnému pohybu se nám zvýší bazální metabolismus, zpevní postava a tělesné tkáně a také si posílíme svalstvo celého těla. Jestliže to myslíme s hubnutím vážně, v žádném případě bychom se neměli vzdávat tělesné aktivity. Mnoho lidí reaguje na stres tím, že začne zcela nekontrolovaně jíst. Náš mozek v takové situaci nejvíce ocení sladké a tučné pokrmy. Bohužel  však současně škodíme našemu tělu, protože to vlastně nespotřebovaložádnou energii.

Zlepšete kvalitu vašeho života

V průběhu tělesné aktivity získá naše tělo desetkrát více kyslíku než při odpočinku. Díky tomu se podpoří metabolismus a prokrvení organismu. Během pravidelných procházek nebo cvičení posílíme svůj imunitní systém a budeme lépe vypadat. Při každém všedním pohybu spalují naše svalové buňky cukr a po určité době, když zásoby cukru dojdou, začnou spalovat tuk. Již po několika týdnech na sobě poznáme změny.

Odbourávání stresu

Z vyššího příjmu kyslíku mají radost také naše mozkové buňky. Sport velice účinně odbourává stres a dále dochází k vyplavování adrenalinu, který osvěžuje mysl a přináší dobrou náladu. V kosterním svalstvu roste počet mitochondrií. Jedná se o buněčné elektrárny, v nichž dochází ke spalování tuků. Rovněž v krvi se projevují pozitivní změny. Například již po krátkodobém tréninku dochází ke zlepšení průtoku krve, což je důležité při prevenci kardiovaskulárního onemocnění. Pravidelný dynamický pohyb zmírňuje věkem podmíněné zhoršování mozkových funkcí.